Paralotnia przypomina wyglądem i budową spadochron sterowany, a to dlatego, że w czasie ewolucji powstała właśnie z niego. Jednak od tamtej pory wiele się zmieniło.

Dzisiejsze paralotnie mogą latać podobnie jak szybowce, w ciszy bez pomocy silnika wykorzystując siły natury.

Opadanie takiej paralotni w swobodnym locie wynosi ok. 1,5 m/s, prędkości wahają się w przedziale od 30 do 70 km/h, a lądowania – to finezja przeważnie zamyka się w kilku krokach i stoimy. Aby wystartować wystarczy kawałek górki, lub wyciągarka, która za pomocą liny podobnie jak latawiec wyniesie nas w górę. Taki sposób jest wykorzystywany do szkolenia podstawowego nowych adeptów sztuki latania na paralotni.

Dodatkowo do paralotni możemy dołożyć silnik plecakowy, który za pomocą śmigła wytwarza odpowiedni ciąg – siłę pchającą, która pozwala się wznosić lub utrzymywać przez długi czas poziomy tor lotu, a zatem otwierają się nowe możliwości latania i zabawy w przeloty na małych wysokościach co przysparza wspaniałych wrażeń, a widoki zapierają dech w piersi. Start i lądowanie wykonujemy na własnych nogach.

Do tej samej paralotni możemy podpiąć dodatkowe udogodnienia. Kolejną odmiana jest wózek, czyli zespół napędowy wyposażony w koła, przeważnie trzy – nazywany trajką. Daje to ogromne możliwości dużo wygody jak również otwiera drogę do latania osobom niepełnosprawnym.

Co ciekawe każda z tych odmian może występować w wersji dwu osobowej czyli pilot i pasażer – nazywanej tandemem.

KONTAKT  – tomek3k@o2.pl

Szkoła latania Dragon posiada certyfikat uprawniający do szkolenia we wszystkich odmianach paralotniarstwa, a w dodatku wyszkoli państwa doświadczony pilot, instruktor dwukrotny mistrz świata.

Ja osobiście miałem ogromną satysfakcję z faktu że w poprzednich latach wśród moich kursantów ukończyli kurs trzej 65-latkowie i rekordzista (wielki szacunek) dla 75-latka, pozdrawiam.

Tandemy czyli loty widokowe są przeznaczone dla zapewnienia rozrywki i obejmują szersze kręgi społeczne. Wiele osób nie pragnie zostać pilotem, ALE BARDZO CHĘTNIE PRZELECI SIĘ JAKO PASAŻER I OBEJRZY ŚWIAT Z GÓRY, a szczególnie loty na paralotni sprawiają wielką frajdę z powodu wspaniałej widoczności i nie ograniczonej podłogą czy też ścianami z małymi oknami swobody patrzenia. W mojej firmie Dragon rekordzistką w lotach tandemowych jest SŁYNNA BABCIA, która leciała już trzy razy, a jej wiek jest fascynujący. Pierwszy lot odbył się w 92 urodziny, a dzisiaj babcia ma już 94 lata i nadal chce latać. Jeżeli zdrowie pozwoli planujemy coroczne loty do 100 urodzin, a co dalej … zobaczymy!!!